I 1968 ble det funnet store mengder olje under havbunnen utenfor norskekysten. Med dette ble det også behov for en statlig oljevernberedskap.
Den spede begynnelse
I 1972 åpnet Hovedstasjon for oljevern i Horten. Dette blir regnet som starten på oljevernberedskapen i Norge. Utbygging av oljeindustrien i Nordsjøen gjorde at myndighetene måtte investere mer i beredskapen mot oljeutslipp.
På den tiden besto oljevernutstyret av 350 meter med lenser, noe pumpeutstyr, en traktor, noen biler og en liten vadbåt – og det jobbet ni personer på Hovedstasjonen.
Feires med seilas
8. juni ble 50-årsfeiringen sparket i gang med en seilas som skal gå langs hele norskekysten i juni. Båten Gamle Oksøy skal gjennom juni stanse i Horten, Langesund, Kristiansand, Stavanger, Bergen, Ålesund, Sandnessjøen, Sortland og Tromsø, før Kystverkets egen OV Bøkfjord tar over opp til Honningsvåg, der seilasen avsluttes.
På alle stoppesteder vil det være mulig å besøke Gamle Oksøy, og på mange av stedene vil også et av Kystverkets fartøy være til stede. De viser frem oljevernutstyr, har konkurranse med mulighet for premier og en utstilling om oljevernet gjennom tidene.
De ønsker alle som vil hjertelig velkomne ombord!
Stoppestedene:
Horten:
Onsdag 8. juni, klokken 10-14, Rustadbrygga.
Langesund:
Torsdag 9. juni, klokken 10-14, Dampskipsbrygga.
Kristiansand:
Fredag 10. juni, klokken 11-14, Fiskeribrygga.
Stavanger:
Mandag 13. juni, klokken 10-14, Skagenkaien.
Bergen:
Onsdag 15. juni, klokken 10-14, Tollkai 2 og 3, Nordnes.
Ålesund:
Fredag 17. juni, klokken 10-14, Skansekaia Sør
Sandnessjøen:
Mandag 20. juni, klokken 9-13, Hurtigrutekaia
Sortland:
Tirsdag 21. juni, klokken 13-17, Havnegata.
Tromsø:
Torsdag 23. juni, klokken 10-14, Kai 3
Honningsvåg:
Onsdag 29. juni, klokken 10-14. Lokasjon kommer på nettsidene deres.