Alle M12-ribbene som er tatt i bruk av politiet har hatt behov for feilretting eller reparasjon. – Det har vært stor frustrasjon knyttet til båten, forteller Magne Johnsholmen i Vest politidistrikt til Politiforum.
Det er hos Politiets Fellesforbund sin publikasjon Politiforum vi leser at det er avdekket alvorlige mangler ved politiets nyinnkjøpte flåte av hurtiggående rib-fartøy.
Det har vært feil i elektronikken, hvor alle systemene gikk i svart og det var ikke mulig å styre båten, eller betjene kritiske systemer.
Heldigvis lå båten ved kai, men hadde de vært ute på sjøen hadde det vært kritisk. Feilen med strømmen skal nå være i orden, men listen med feil har vært lenger enn som så.
De har hatt problemer med alt fra vannlekkasjer fra taket, batteriproblemer og lekk toalett for å nevene noe av det Agder politidistrikt har opplevd.
Storkontrakt til de Svenske båtprodusenten Marell
For omtrent et år siden slapp Politiets fellestjenester (PFT) nyheten om at båtprodusenten Marell var tildelt kontrakt for å anskaffe politiet fem nye M12-ribber.
Kontrakten omfatter kjøp av ni båter og har et totalt økonomisk omfang på 70 millioner. Så langt er det levert seks båter til distriktene, og det kan komme ytterligere 3 båter innen utgangen av 2026
Isolert sett er en trygg og fin båt
De som har tatt i bruk båten sier at den Isolert sett er en trygg og fin båt.
– Men det kan virke som at ikke alt av systemer er helt utprøvd. Det er en del barnesykdommer, og alt er ikke rettet enda, fortelles det i publikasjonen.
Ifølge Politiforum har det skapt frustrasjon og merarbeid for politifolkene som helst skulle vært ute på sjøen. Det er garantisaker så de koster ikke politiet noe, men har betydning for den jobben med sjøsikkerhet og det viktige forebyggende arbeid de skulle vært ute på.
I Oslo tør ikke sjøtjenesten å bruke båten, så her blir det nok et oppvaskmøte etter hvert.
Les saken i sin helhet i Politiets Fellesforbund sin publikasjon Politiforum